PAYLAŞ

WhatsApp Image 2020-11-12 at 11.44.49
Sosyal uyumun ve misafirperverliğin en üst seviyede bulunduğu Germiyan Köyü oldukça sakin ve huzurlu bir atmosfere sahip. Sokakların duvarları ve binaların dışı, birbirinden farklı görseller ile renklendirilmiş. Köy asla bozulmamış, eski köy geleneklerini ve ortamını hala korumakta. Çeşme’ye 23 kilometre uzaklıkta bulunan köye, İzmir rent a car kapsamında İzmir Çeşme araç kiralama imkanlarına göz atarak yarım saat gibi kısa bir süre zarfında kolayca ulaşabilirsiniz.

Germiyan Köyü pazar yeri

Germiyan Köyü pazarında organik ürünlerden oluşan gıdaları satın alabilirsiniz. Dalından koparılmış kıpkırmızı ve sulu domatesi yerken, nasıl mutlu olacağınızı tahmin bile edemezsiniz 🙂

Yaşar Baba’nın çiftliği

Kendin pişir kendin ye mantığı ile işleyen çiftliğin içerisinde birçok hayvan yer almakta. Germiyan Köyü kahvaltı içinde sizlere oldukça geniş ve organik bir kahvaltı imkanı sunuyor. Eğer çocuğunuzla birlikle Germiyan Köyü turu‘na çıktıysanız, çocuğunuz için hayvanları yakından görmesi

Germiyan Köyü kahvesi

Köylerin sosyal ortamlarını genellikle köy kahveleri oluşturur. Germiyan Köyü de kendi kahvesine sahip. Köye gittiğinizde kahve de çay veya kahve içerken yabancılık çekmezsiniz. Çünkü köy halkı oldukça samimi ve konuşkan. Sanki yıllardır birbirinizi tanıyormuş gibi hissederseniz şaşırmayın. Köy kahvesinde mutlaka menengiç kahvesi içmenizi öneririz.

Musa amcanın mini müzesi

Musa amcanın kendisinin biriktirdiği eski belgeler, antika eşyalar ve savaş hatıralarından oluşan bu yere gittiğinizde gördüklerinizle adeta köyde tarih yolcuğuna çıkmış olacaksınız.

Germiyan sahili / Germiyan plajı

Bölgenin tek Türkmen köyü olan Germiyan’ın sessiz sakin plajının tadını çıkarın. Sessiz ve sakin koyda, dalga sesleri eşliğinde güneşlenirken, masmavi deniz görüntüsü ile içinizi huzurla kaplayacak.

Germiyan Köyü festivali

6 – 7 Ekim tarihleri arasında yapılan Germiyan Festivali’nde Germiyan’a has geleneksel tatlar yer alıyor. Damat Kurabiyesi, Kopanisti Peyniri gibi yöresel lezzetlerin atölyelerinden, yerel kültüre ait gösterilerden, söyleşiler ve ekmek yarışmasından oluşan festival, renkli korteji ile de ön plana çıkıyor. İzmir’e 70 kilometre uzaklıkta bulunan köye, araç kiralama İzmir için İzmir araç kiralama seçenekleri ile konforlu bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Germiyan Köyü’nde ne yenir?

Taş fırını ekmeği ve Kopanisti Peyniri kesinlikle köyde yenmesi gereken lezzetler arasında. Kopanisti Peyniri her mevsimde bulamayacağınız bir tat. O yüzden köye en iyisi havalar biraz ısınınca uğrayın. Böylece tuzlu ve ekşi tadı bir arada bulunduran peynirden yiyebilirsiniz. Köyde Hurma Zeytini, Pirinçli Mantı, Damat Lokumu tadabilirsiniz. Germiyan Köyü otantik ev olarak bilinen Dilek Hanım’da köy kahvaltısı yapabilirsiniz. Poleni alınmayan kekik balı ve kınalı bamyası ise eve dönüş yolunda mutfağınıza taşıyabileceğiniz yerel ürünler arasında.